Prodüksiyon Nedir?

Prodüksiyon, kelime anlamı olarak yapım süreci demektir. Prodüksiyon kapsamında yapılan projelerde her türlü video yapım aşamaları ele alınır. İlk başta sinema sektörü ile hayatımıza giren prodüksiyon, medya araçlarının gelişmesi ile birlikte televizyon ve sonrasında internet ortamında yer almaya başladı.

Prodüksiyon şirketleri, eğlendirme, bilgilendirme ve tanıtım ihtiyaçlarımızı karşılayarak stüdyo ve çekim ekipmanları sayesinde çeşitli videoları oluştururlar. Prodüksiyon olarak yaptığımız işler arasında, tanıtım filmi, reklam filmi, ürün ve imaj tanıtım filmi, web sitesi tanıtım filmi, 3d tanıtım filmi, startup tanıtım filmi, youtube, instagram ve facebook tanıtım filmleri, 2d animasyon filmi, müzik klibi, dizi ve film çekimleri gibi çalışmalarımız yer almaktadır.

Şirketinizi veya kendinizi tanıtarak halk arasında belli bir kitle yer edinmek istiyorsanız, reklam veya tanıtım filmlerinizin olması mutlaka gerekmektedir. Sosyal medya hesaplarında veya medya araçlarında gösterime girecek olan reklam filmleriniz sayesinde hedef kitleye daha kolay ulaşırsınız. Reklam filmi olmayan kurum veya şirket düşünülemez. Hedef kitleniz sizleri daha yakından tanımak istedikleri zaman ilk iş olarak reklam veya tanıtım filmlerinizi izlemek isteyeceklerdir, çünkü bir kişiyi sıkmadan kolayca bilgi aktarabilmenin tek yolu hareketli görsellerdir. Hedef kitleniz, internet üzerinde sizin hakkınızda araştırma yapmadan önce, nasıl bir şirket olduğunuzu anlamak için en kolay yolu tercih ederek reklamınızı izleyecektir.

Bir ürün, şirket veya işletmenizin reklam veya tanıtım filmi olmadan pazarlamasını yapmak mümkün değildir. Reklam ve tanıtım filmleri bu anlamda kendinizi tanıtmanın en iyi yoludur. Haniel media ailesi olarak, profesyonel ekibimizle birlikte sizlerin neye ihtiyacınızın olduğunu anlayarak kusursuz bir production hizmetini sunmaktayız.


Prodüksiyon Aşamaları

Prodüksiyon çalışmasını gerçekleştirmek için, 3 aşama gereklidir. Bu aşamalar sırasıyla, Pre production, production, post production. Başarılı bir video prodüksiyon projesinin oluşması için bu 3 aşamanın da titizlikle ve yaratıcı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

Tanıtım filmi çekim öncesi her zaman bir taslak çıkarılır ve story band hazırlanır. Story bandler ile bir toplantı yapılarak klipin süreci ve nasıl bir görsellik oluşturulacağı planlanır ve sunulur. Ardından pre – prodüksiyon adı verdiğimiz çekimler başlar. Bu alanda ilk başta deneme çekimleri yapılır ve asıl çekimler ile pre – proıdüksiyon sonlanır ve post - prodüksiyon bölümüne geçilir. Bu alanda ise tüm çekimlerin kurgu/montaj ve efektleri yapılarak son hali sizlere gösterilir. Onayladığınız taktirde istenilen formatta export edilerek sizlere teslim edilir.


Pre Production (Yapım Öncesi)

Filmin çekilmeden önce yapılan hazırlık aşamalarıdır. Çekilecek mekanın belirlenmesi, Senaryonun oluşması, çekim ekibinin oluşması, çekim araçlarının hazırlanması, oyuncu kostüm ve aksesuar seçimleri, çekim takviminin belirlenmesi gibi filmin çekim aşamasından önceki geçtiği tüm süreçleri kapsamaktadır.

Bu aşama da yaratıcılık ön plandadır ve çekilecek filmin türüne göre doğru seçimler yapmak çok önemlidir.

Bu aşama da çalıştığımız kişilerle işlerimizi titizlikle yürütüyoruz. Amacımız, sizlere görsel bir şölen sunarak reklam filminizle birlikte müşterinizi etkilemeyi hedefliyoruz. Pre production aşamasında; yönetmen, set ekibi, senarist ve oyuncular ile birlikte çalışmalarımızı sürdürerek projenin çekime hazır haline gelmesini sağlıyoruz.


Çekim hazırlık aşamasını oluşturduktan sonra yapılan ikinci aşamadır. Senaryoya bağlı kalarak, gerektiği yerlerde doğaçlama yaparak videonun çekim aşamasına geçilen bölümdür. Bu aşama da tüm set ekiplerinin birbirleriyle uyum içerisinde çalışması ve çalışma takvimine bağlı kalınması son derece önemlidir.

Production (Yapım)

Yapım aşamasında, belirlenen mekan içerisinde sanat ekibi tarafından sahneler hazırlanır ve set ekibi arasından (Işık, ses, kamera) ekipleri, çekim ekipmanlarını çekime hazır hale getirir. Tüm bu hazırlıkların ardından, yönetmen kaydı başlatır ve kameranın start düğmesine basılarak başlayıp stop düğmesine basılarak kaydın durmasıyla video görüntüleri elde edilir.


Post Production(Yapım Sonrası)

Video production aşamasının sonuncusudur. Yapım aşamasında çekilen görüntüler kurgu/montaj programları ile çeşitli efektler eklenerek kesilip birleştirilir. Çekimleri gerçekleştirilen veya yapılan tasarımlarla oluşturulan görsel stoklar burada kullanılır. Post production aşamasında yapılacak işlemler bellidir. Çekilen videolar; dijital kurgu, ses&müzik tasarımı, color ve montaj işlemlerinden geçer. Ancak, gerçek görüntüler kullanılmayarak bir animasyon projesi oluşturulacaksa, yapılan belirli işlemlerin yanı sıra graphics artist’ler tarafından hazırlanan animasyon, motion graphics gibi çalışmalar yapılır.

Filmin türüne uygun müzik ve renk seçimleri bu aşama da önemlidir. Örneğin korku tarzında bir proje oluşturulacaksa solgun bir color seçimi tercih edilir. Komedi tarzında oluşturulan film veya dizilerde ise daha canlı bir ton tercih edilir.

Montaj yapılırken, fps yani kare sayısının videonun türüne uygun olarak seçilir. Normal bir video da ve televizyon da tercih edilen kare sayısı 25 fps iken, bu sayı sinema filmlerinde 24 fps olarak ayarlanılır. Fps bir videonun saniyedeki görüntü sayısıdır ve videonun hızını belirler.

Müşterilerimiz tarafından pre production ve production aşamaları tamamlanmış görsellerin iletilmesiyle, profesyonel ekibimizle birlikte kaliteli, yaratıcı ve estetik bir post production hizmetini sizlere sunuyoruz.

Post production fiyatları konusunda ayrıntılı bilgi verebilmek için, projenin detaylarını bilmek gerekir. Haniel media bünyesinde bulunan; motion graphics artistler, color correction operatörleri, ses mühendisleri ve tasarımcıları, video editörleri ve kurgu yönetmenlerimizle birlikte fiyat ve performans açısından uygun olacak şekilde kaliteli bir deneyimi sizlere yaşatıyoruz.

Production Hizmetimiz

Tanıtım Filmi

Tanıtım filmi adından da anlaşılacağı üzere; bir işletme, şirket veya kuruluşların tanıtılması ve hedef kitlenize ulaştırılması için yapılan videolardır. Tanıtım filmlerinde, tanıtılan şirketin nasıl bir hizmet verdiği, diğer rakiplerinden fark yaratan özellikleri, vizyonu ve misyonu gibi bilgiler ele alınır. Tanıtım filmlerinin reklam filmlerinden farkı, satışa yönelik olmayarak sadece tanıtılması hedef alınır.

Tanıtım filmlerinde iki seçenek vardır; güçlü bir dış ses tarafından bilgiler aktarılır ya da bu bilgiler yazı ile ekrana yansıtılır. Söz konusu şirketin ya da kurumun sahibi veya müdürü gibi yetkili bir kişiyi konuşturarak bu bilgileri aktarması yoluyla da gerçekleşebilir.

Tanıtım filmlerinde, çekilecek olan kuruluş veya şirketin merkezi binasını önce drone ile dış görüntüsünü çekilir sonrasında kamera ile binanın içerisine doğru giriş yapılır. Binanın içerisini gösterirken de elemanların çalışırken ki görüntüleri ve yapılan işleri ekrana yansıtıyoruz.

Sizlere oluşturduğumuz tanıtım filmi ile, nasıl bir şirketiz ve ne yapmayı amaçlıyoruz? Sorusuna cevap oluşturuyoruz. Sizin de bir şirketiniz veya işletmeniz var ise, tanıtım filminizin olması mutlaka gerekmektedir, tanıtım filminiz olmazsa hedef kitlenizin sizi tanımanızı sağlayamazsınız. Kazancınızı artırmak istiyorsanız tanıtım filmi oluşturmak sizler için doğru bir yatırım olacaktır. Sağlıklı bir hizmet almak istiyorsanız, Haniel media ailesi olarak sizler için var gücümüzle çalışıyor olacağız.


Ürün Tanıtım Filmi

Hali hazırda oluşturmuş olduğunuz bir ürünün her yönüyle tanıtılarak hedef kitleye ulaştırılmasına yönelik yapmış olduğumuz tanıtım filmleridir.

Ürün tanıtım filmlerinde ürün ile ilgili bilgiler alarak, nasıl ve ne şekilde hazırlanmış olduğu, neye hizmet ettiği ve ürünü satın alacak olan kişilere nasıl bir katkı sağladığına yönelik bilgiler yansıtılır. Sizlere oluşturacağımız ürün tanıtım filmlerinde, hedef kitlenizin ürününüzü en iyi şekilde tanımasını sağlayarak o ürüne karşı güven duymasını sağlıyoruz. Bu güveni oluşturmanın en iyi yolu da ürünün kullanıcı deneyimlerinin aktarılmasıdır.

Yukarıda sayılan hizmetlerle birlikte, ürününüzün tanıtım filmini oluşturarak, hedef kitlenizin üzerinde en etkili izlenimi yaratmanızı sağlıyoruz.


İmaj Tanıtım Filmi

Markanızın, imajının ve değerlerinin aktarıldığı, vizyonun, misyonunun ve üretim araçlarının tanıtılarak markanızın bilinirliğini artırmaya yönelik yapmış olduğumuz tanıtım filmleridir. Şirketinizin bütün özellikleri aktarılarak, üretim tesislerinizi ve hizmetlerinizi hedef kitlenize doğru bir şekilde aktarılır. İmaj tanıtım filmleri, hedef kitlenizi şirketinize davet edici biçimdedir.


Bir kurum veya şirketin web sitesinin ayrıntılı olarak tanıtıldığı tanıtım filmidir. Tanıtım filminde web sitesinin kullanımını, özelliklerini ve diğer web sitelerinden ayıran özellikleri işlenir. Kurumsal web sitenizi en etkili şekilde tanıtarak, sizleri rakiplerinizden ön plana çıkartıyoruz ve hedef kitleniz tarafından web sitenizin sıklıkla ziyaret edilmesini sağlıyoruz. Yaptığımız çalışmalar ile sektörünüzdeki dijital pazarlama çözümlerinizi oluşturarak liderlik vasfınızı sağlıyoruz. Web tasarım hizmetimiz hakkında da bilgi almak için web tasarımı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Web Sitesi Tanıtım Filmi


Startup Tanıtım Filmi

Startup tanıtım filmi, yeni girişim anlamına gelmektedir. Tüketicilerin daha önce görmeye alışkın olmadıkları ya da kullanmadıkları ürünlerin tanıtımını yapmak için oluşturduğumuz tanıtım filmleridir.

Eğer sizin de sıra dışı ve etkileyici bir ürününüz varsa, bu ürünü hedef kitlenize tanıtıp pazarlamasını yapmanız gerekmektedir. Biz bu aşamada ürününüzü en iyi şekilde tanıtarak, ürününüzün hak ettiği değere ulaşmasını sağlıyoruz.


İnstagram, facebook ve youtube gibi sadece dijital mecralarda yayınlanan tanıtım filmleridir. Şirketinizin veya işletmenizin sosyal medya hesapları için oluşturduğumuz tanıtım filmi ile sosyal medyada paylaşacağınız bu içerik sizlerin bir adım öne çıkmanızı sağlayacaktır. Size özel oluşturduğumuz sosyal medya tanıtım filmi ile, hem sosyal medya hesabınızda paylaşacağınız kaliteli bir içerik oluyor hem de sosyal mecra içerisinde tanıtım filminizin paylaşılarak daha çok hedef kitleye ulaşılmanızı sağlıyor. Sosyal medya üzerinde hedef kitlenize ulaşabilmeniz hakkındaki detaylı bilgiyi ilgili sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Tanıtım Filmi

Günümüz de her geçen gün artan sosyal medya kullanıcı sayısı ile sosyal mecraların önemi artmış ve hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Sosyal medyanın önemi bu denli artarken, sosyal medya için oluşturduğumuz tanıtım filmi ile hedef kitlenize en etkili şekilde ulaşabileceksiniz.


2D Tanıtım Filmi

2d animasyon filmleri çizgi filmleri demektir. Normal filmden farkı, gerçek çekim yapılmayarak tamamen bilgisayar üzerinde teknik bir işlemle yapılan süreçtir. Animasyon filmlerinde kamera ile gerçek görüntüler çekmek yerine, görsel çizimler yapılır ve çizimlerin harekete dönüşmesi sağlanır. Animasyoncular görsel stok yaparak bunlardan da faydalanırlar.

Animasyon filmi zorlu bir süreçtir ve beceri, yaratıcılık gerektirir. Graphics uzmanlarımız ile birlikte bu süreci biz en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz. 2d motion ya da graphics motion yapımlarında yüksek performanslı bir bilgisayar gereklidir. Kullandığımız animasyon programları arasında; After effects, flame, fusion, nuke, toxik, motion ve shake gibi programlar yer almaktadır. Bu programlardan en popüleri after effects’dir.


Normal çekimlerle gösterilmesi zor olan görüntüleri oluşturmak için animasyon çalışması yaptığımız tanıtım filmi türüdür. Örneğin bir çikolata akışını göstermek zor olacağı için bu aşamada 3D tekniğinden faydalanırız. 3D tanıtım filminizi oluştururken 3ds max, reel flow gibi yazılımları kullanıyoruz.

3D Tanıtım Filmi

3D tanıtım filmlerinde ürünlerinizin cazibesini artırmayı amaçlıyoruz. 3D tanıtım filmlerinden en çok yararlanan firmalar ise inşaat firmalarıdır. Henüz inşaatı tamamlanmamış olan mimari projelerde, gerçekte olmayan bir mimari yapıyı göstermek için yapının görsel bilgilerini kullanarak 3D animasyon tekniği ile oluşturarak bu projeyi gerçeği ile birebir yapıyoruz.


Reklam Filmi

İşletme veya şirketin vermiş olduğu hizmetin ya da bir ürünün pazarlanması amacıyla yapılan reklam filmleridir. Bir şirketin veya ürünün reklam filmlerinin medya araçlarında yer alması o şirketin gelişmesi ve hedef kitleye adını duyurulması için mutlaka olması gerekir. Sizi rakiplerinizden öne çıkaracak şekilde oluşturduğumuz reklam filmleri ile, reklamı izleyen hedef kitlenizin o ürünü veya hizmeti almaya yönelik istek uyandırarak harekete geçmesini sağlıyoruz.

İyi bir reklam filminde, reklamı yapılan ürünün veya hizmetin alınmasının gerekli olduğunu ve hedef kitlenizin bunlara ulaştıktan sonra mutlu olacağının garantisi verilir. İyi bir reklam iyi bir pazarlama aracı olmalıdır.

Reklam filmlerinin başarılı olması ve izleyicide güven oluşturması için, o ürünü veya hizmeti alan kullanıcı görüşleri veya uzman görüşleri yer verilir. Halkın sempatisini kazanmış ünlü kişi desteği de bunları sağlamaktadır. Reklamlar da kullanılan müzik ve jingle’lar reklamın akılda kalıcı olmasını sağlar. Şu anda hatırladığınız reklamların çoğunda o reklamlarda kullanılan müziğin ya da jingle’ın katkısı vardır.

Reklam filmleri pazarlama yaparken ayrı zamanda yaratıcı bir şekilde aktarılmalıdır. Yaratıcı bir şekilde oluşturulan reklam filmleri daha çok ilgi çeker ve akılda kalıcı olurlar. Haniel media ailesi olarak, sizlere en iyi performansı sunarak, şirketinizin veya ürününüzün hak ettiği değere ulaşmasını sağlıyoruz.


Müzisyenlerin ve şarkıcıların, şarkılarını video yoluyla duyurulması için müzik kliplerini oluşturuyoruz. Her bir şarkının müzik klibi mutlaka olmalıdır. Kaliteli ve yaratıcı bir şekilde oluşturulan müzik klipleri, Youtube, instagram ve facebook gibi sosyal medyada çok tıklanarak dinleyicilerinizin artmasına neden olur ve popüler bir dinleyici kitlesine ulaşırsınız.

Müzik/Şarkı Klibi

Ayrıca profesyonel bir müzik klibi müzik kanallarında daha fazla yayınlanmasına neden olur. Yaratıcı set ekiplerimizle birlikte sizlere hazırlayacağımız müzik klipleri sayesinde imajınızı artırarak kaliteli bir proje ortaya çıkarıyoruz. Müzik videonuz ne kadar profesyonel olursa, o kadar iyi bir imaj yansıtırsınız.


Dizi ve Film Çekimleri

Eğlence sektöründe kaçınılmaz bir faktör olan dizi ve filmlerin oluşmasının ardında çok fazla emek ve ekip yer almaktadır. Eğer bir dizi ve film projesi oluşturmak istiyorsanız, deneyimli ve alanında profesyonel set ekiplerimiz ve yönetmenimiz ile birlikte bu projeyi hayata geçirmenizi sağlıyoruz.

Günümüzde rekabet ortamı çok fazla olan dizi ve film sektöründe, ön plana çıkabilmek ve projenizin televizyon kanallarında, dijital mecrada ve sinema da gösterime girmesini istiyorsanız profesyonel bir destek almak ve bu projenin özgün alışılmadık bir şekilde ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bu anlamda biz sizler için var gücümüzle çalışarak, hayalinizde ki projeleri gerçekleştirmenizi sağlıyoruz.

Haniel media ailesi olarak, sizleri en iyi şekilde tanıtarak reklamınızı yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Çalışma prensibimiz arasında sizleri hedef kitlenize en iyi şekilde yansıtmaktır. Bu yüzden tanıtım ve reklam filmleriniz ile diğer rakiplerinizden fark yaratmak istiyorsanız, Haniel media ailesi sizler için var gücüyle çalışıyor olacaktır. Prodüksiyon hizmetlerimziden yararlanmak ve deyatlı bilgi almka için buradan ulaşabilirsiniz. Size özel tekliflimiz için teklif al sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bizi sosyal medya hesaplarımzıdan ulaşarak destekte bulunabilir gündemdekiler hakkında bilgi alabilirsiniz.

İnstagram; @haniel.media Facebook; @haniel.media.social